Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne samopoczucie. Jego optymalne warunki są co prawda zależne od upodobań osoby i są subiektywne. Istotne jednak jest poczucie odpowiedniej temperatury, która nie jest ani za chłodna, ani za zimna, dlatego duży wypływ na poczucie komfortu cieplnego ma chociażby odpowiednia termoizolacja budynku.
Komfort cieplny, nazywany zamiennie komfortem termicznym, to taki stan, w którym organizm człowieka charakteryzuje się zrównoważonym bilansem cieplnym. W praktyce oznacza to zatem, iż nie odczuwamy ani nadmiernego ciepła, ani nadmiernego chłodu. Szacuje się, że w celu zachowania komfortu cieplnego w okresie letnim temperatura powinna oscylować w granicach pomiędzy 23°C a 25°C, zaś w okresie zimowym w przedziale 18°C-22°C. Warto przy tym zaznaczyć, że na komfort cieplny wpływa także między innymi wilgotność powietrza czy jego prędkość przepływu.
Aby zapewnić stan, w którym nie czujemy ani zbyt dużego gorąca, ani nadmiernego zimna, przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, izolacyjność i szczelność pomieszczeń, a także skuteczny system ogrzewania. Podstawą do utrzymania optymalnej dla nas temperatury jest odpowiednia termoizolacja budynku. Nie należy przy tym zapominać o prawidłowym ogrzewaniu, chłodzeniu i wentylowaniu powietrza. Osiągnięciu stanu komfortu cieplnego sprzyja więc montaż wentylacji z odzyskiem ciepła z powietrza wyprowadzanego z budynku, czyli rekuperacji.
Kluczowym czynnikiem jest również dobór odpowiednich okien o niskim współczynniku przenikania ciepła (np. okna wieloszybowe). Warto zadbać też o nowoczesne systemy grzewcze i chłodzące takie jak: pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie z automatyczną regulacją. Ponadto należy uwzględnić materiały budowlane o dużej pojemności cieplnej.
Dowiedz się więcej: Ceny materiałów budowlanych a opłacalność termoizolacji domu
Dowiedz się więcej: Ocenie przewidywanego średniego komfortu cieplnego służy wskaźnik PMV (ang. Predictive Mean Vote). Uwzględnia on takie czynniki jak:
Co więcej, aby pomiar wskaźnika PMV okazał się precyzyjny, należy stosować się do takich norm jak ISO 7726 i ISO 7730.
Powszechnie stosowanym w budownictwie materiałem izolacyjnym, który w znaczący sposób przyczyni się do osiągnięcia stanu komfortu termicznego jest styropian. Ocieplając budynek za pomocą styropianu warto zatem postawić na jakość, która będzie służyć długookresowo. Przy wyborze płyt styropianowych należy przede wszystkim kierować się współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ), który determinuje właściwości izolacyjne. Wskutek tego rozwiązaniem godnym polecenia jest styropian grafitowy, który cechuje się zazwyczaj korzystniejszą wartością tego parametru.
Szczególnie efektywnym rozwiązaniem dla utrzymania komfortu cieplnego jest ogrzewanie podłogowe. Ten sposób izolacji termicznej odpowiada za równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, optymalizując tym samym szanse na osiągnięcie komfortu termicznego. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, iż izolacją świetnie sprawdzającą się przy instalacji ogrzewania podłogowego jest styropian Knauf Therm Expert Floor Heating EPS 200 λ 33, który posiada specjalny system wypustek umożliwiający szybki i łatwy montaż rurek grzewczych.
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]
Ocieplenie domu pasywnego to kluczowy element zapewniający jego efektywność energetyczną i komfort[…]