Izolacja termiczna budynków to podstawa budownictwa od wielu lat. Montaż ocieplenia może przebiegać na wiele sposobów. Najczęściej stosowane metody to metoda lekka-mokra (BSO) oraz metoda lekka-sucha. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się o najpopularniejszych metodach ocieplenia budynków.
Na samym początku warto zaznaczyć, że metodę lekką-mokrą zamiennie często nazywa się powszechnie metodą BSO (skrót od wyrażenia bezspoinowy system ociepleń) lub ETICS (skrót od angielskich słów External Thermal Insulation Composite System). Metoda ta polega na montażu warstwy izolacyjnej (np. styropianu) do ściany, a następnie wykonaniu warstwy zbrojącej i ułożeniu na niej tynku. Kluczową czynnością przy metodzie lekkiej-mokrej jest przyklejenie płyty izolacyjnej do ściany za pomocą kleju.
Warto wspomnieć także o metodzie lekkiej-suchej, która stanowi bardzo podobny proces umieszczenia ocieplenia na budynku, z jedną zasadniczą różnicą. W tym przypadku warstwę izolacyjną przytwierdza się za pomocą łączników mechanicznych. Do montażu nie używa się zatem zapraw czy klejów, a więc odbywa się on na sucho – najczęściej na drewnianym lub stalowym ruszcie mocowanym do ścian budynku. Wówczas materiał izolacyjny (np. styropian bądź wełnę) umieszcza się między listwami rusztu.
Przy ocieplaniu ścian trzeba pamiętać o tym, aby uprzednio skrupulatnie przygotować podłoże. Ważne jest, aby było ono przede wszystkim suche, a także cechowało się odpowiednią nośnością oraz nie posiadało żadnych nierówności. W takich okolicznościach, jeśli na ścianie znajduje się stary tynk, który nie jest stabilny, należy go skuć. Podłoże przed ociepleniem musi być bowiem wolne od tego typu powłok. Trzeba także pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu ściany, na której nie powinien znajdować się żaden kurz czy wszelaki brud.
Największą zaletą tej metody jest to, iż stanowi ona łatwy sposób na otrzymanie dobrych parametrów izotermicznych. Szczególnie dotyczy się to muru dwuwarstwowego lub wielowarstwowego. Za główną wadę uznać należy z kolei podatność na uszkodzenia natury mechanicznej. Pewnym minusem jest także zależność wykonywania ocieplenia tą metodą od warunków pogodowych. Nie powinno się bowiem tego robić w trakcie deszczu ze względu na wysoką wilgotność powietrza. Należy także pamiętać, iż nie powinno się wykonywać prac przy użyciu metody BSO w ujemnych temperaturach.
Zastosowanie styropianów Knauf Therm stanowi najbardziej praktyczny środek do ocieplenia ścian metodą lekką-mokrą. Lekkość spienionego polistyrenu (EPS), a więc materiału, z którego składa się styropian, jest dużą zaletą, gdyż przez to płyty nie obciążają nadmiernie konstrukcji. Ponadto styropian cechuje się łatwością montażu i obróbki (np. można go łatwo przycinać), Co więcej, rozwiązanie to jest także korzystne cenowo na tle alternatywnych materiałów.
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]
Ocieplenie domu pasywnego to kluczowy element zapewniający jego efektywność energetyczną i komfort[…]