Szacuje się, że w polskich instalacjach grzewczych funkcjonuje aż 3 miliony kotłów na paliwo stałe, które nie spełniają wielu nowoczesnych norm pod względem efektywności i emisyjności. Sprawę pogarsza dodatkowo jakość paliwa używanego do ogrzewania, jakim jest często węgiel brunatny, muły, floty, mokre drewno czy nawet odpady.
Jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, spaliny z kotłów grzewczych na paliwo stałe przyczyniają się do 52% emisji PM 10. Aż 87% emisji trujących benzopirenów. Dlatego w całej Polsce organy samorządowe wprowadzają uchwały zakazujące stosowania niektórych paliw stałych. Ponadto zobowiązują mieszkańców do wymiany nieefektywnych urządzeń grzewczych na kotły spełniające wymagania określone w prawie europejskim w perspektywie nadchodzących lat.
Biorąc pod uwagę, że w Małopolsce okres przejściowy, w którym należy dokonać wymiany urządzeń może potrwać nawet do końca 2026 roku, będzie to długotrwały proces. Szybszym i tańszym sposobem na ograniczenie emisji już teraz jest ocieplenie budynków.
Problem tzw. niskich emisji, mających źródło w sektorze bytowym, to nie tylko kwestia braku odpowiednich unormowań dotyczących jakości opału stosowanego w polskich domach czy nieefektywnych kotłów, lecz również niedostatecznej izolacyjności powłok budynków. Powoduje to, że mają one wysokie zapotrzebowanie na energię cieplną.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2011 roku więcej niż 50% Polaków mieszkało w domach jednorodzinnych. Liczbę szacowano na 5 milionów. Oblicza się, że aż 38% z nich nie posiada w ogóle izolacji, a 34% cechuje się bardzo słabą izolacyjnością, z warstwą ocieplenia o grubości maksymalnie 8 cm. To więcej niż 70% budynków wymagających docieplenia!
Sama wymiana kotłów nie spowoduje ograniczenia zużycia energii, a tylko podniesie sprawność jej wytwarzania i koszty ogrzewania w gospodarstwach domowych, ze względu na zmianę nośnika na gaz. Co więcej, ostatnie zmiany w prawie energetycznym mogą spowodować podniesienie taryf dla odbiorców indywidualnych w nadchodzących latach. Z tego względu warto rozpocząć termomodernizację od inwestycji w efektywniejsze i bardziej dostępne kosztowo rozwiązania. Pozwolą one ograniczyć zapotrzebowanie budynków na energię potrzebną do ogrzewania.
Zachęcamy do obejrzenia filmu o tym, jaki materiał wybrać w trosce o czyste powietrze:
Wymiana systemu grzewczego to kosztowna inwestycja. Dlatego wdrożenie tej zmiany wymaga czasu i odpowiednich zachęt w postaci dofinansowań oferowanych przez lokalne władze. Dostępnym od zaraz i znacznie tańszym rozwiązaniem jest ocieplenie budynku przy użyciu polistyrenu ekspandowanego. Metoda ETICS z użyciem styropianu EPS to ponad 85% aplikacji w Polsce. Co czyni ją najbardziej rozpowszechnioną i sprawdzoną technologią termomodernizacji budynków. Grubość izolacji wciąż wzrasta, co ma związek z wciąż zaostrzającymi się wymaganiami izolacyjności w budynkach. Sukcesywnie poprawia się również profesjonalizm firm wykonawczych. Dzięki wprowadzaniu nowych technologii i produktów, jak m.in. styropian grafitowy ETIXX Fasada λ 31 do izolacji fasad o płaskim kształcie i równych krawędziach.
– Standard energetyczny budynków musi się poprawić już w najbliższym czasie, nowe domy jednorodzinne od 2021 roku mają już odpowiadać standardowi budynków niskoenergetycznych. Z rocznym zapotrzebowaniem na energię pierwotną na poziomie zaledwie 70 kWh/m2. Problemem są jednak wciąż obiekty z lat 70. i 80. Zostały one poddane zaledwie kosmetycznym zmianom lub nie były nigdy modernizowane. Z tą myślą stworzyliśmy styropian grafitowy ETIXX o współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/mK, rozmiarach większych niż standardowo i poprawionym współczynniku płaskości P≤5, co pozwala na uzyskanie profesjonalnego efektu ocieplenia w każdych warunkach – mówi Cezary Bieżoński, Product Menedżer w firmie Knauf Therm.
Dzięki wymiarom o 20% większym niż standardowo materiał ETIXX pozwala na skrócenie prac termoizolacyjnych na fasadzie o około jeden dzień. Charakterystyczna, gofrowana struktura zapewnia idealną przyczepność wszystkich warstw. Wpływa to na ograniczenie występowania mostków termicznych. Płyty o równych krawędziach przylegają do siebie równo, a ilość szczelin wymagających wypełnienia tradycyjnymi pianami ulega zmniejszeniu. Stosując materiał o grubości zaledwie 15 cm i oporze cieplnym 4,65 m2K/W można podnieść współczynnik przenikania ciepła jednowarstwowej ściany z pustaków ceramicznych do U=0,18 W/m2K. Dzięki czemu mogą spełniać z nawiązką standardy termoizolacyjności na rok 2021.
***
O nowych płytach ETIXX Fasada λ 31
Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego i pasywnego, a także tradycyjnego, w którym wymagany jest wysoki standard wykonawstwa. Innowacyjna metoda produkcji polegająca na formowaniu płyt w prasie sprawia, że posiadają one proste krawędzie i płaską powierzchnię. Starannie opracowany wsad surowcowy z domieszką kompozytu grafitu oraz optymalna gęstość 13,5 kg/m3 sprawiają, że płyty EPS Knauf Therm ETIXX. Cechują się najlepszym w swojej klasie współczynnikiem przewodzenia ciepła λD=0,031 W/mK. Żłobienia na powierzchni płyty poprawiają znacznie stabilność wymiarową materiału. Ponadto system pięciu trapezoidalnych rowków i charakterystyczna, gofrowana struktura płyty zapewniają optymalną przyczepność wszystkich warstw. Zarówno na wierzchu, jak i spodzie płyty ETIXX naniesiono oznaczenia pełniące funkcję instrukcji montażu. Płyty posiadają zwiększone wymiary 600×1200 mm. Występują w grubościach 120,150, 200, 250 lub 300 mm. Technologia ETIXX posiada Patent Europejski przyznawany przez Europejski Urząd Patentowy.
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]
Ocieplenie domu pasywnego to kluczowy element zapewniający jego efektywność energetyczną i komfort[…]