Styropian to najbardziej popularny materiał ociepleniowy w budownictwie. Powszechnie wykorzystywany jest on nie tylko do termoizolacji ścian, lecz także fundamentów, dachów czy podłóg. Spośród płyt styropianowych możemy wyszczególnić białe (standardowe) oraz grafitowe. Te drugie cechują się zoptymalizowanym współczynnikiem przewodności cieplnej (λ), jednakże należy przechowywać je w określonych warunkach. Pytanie brzmi zatem – o jakich warunkach mowa? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Styropian grafitowy, podobnie jak styropian biały, wykonany jest z polistyrenu ekspandowanego (EPS), z tym, że charakteryzuje się dodatkowym dodaniem domieszki grafitu w procesie produkcyjnym. Dzięki temu wyróżnia się on grafitowym kolorem, a także bardzo korzystnym współczynnikiem przewodności cieplnej – styropiany grafitowe są w stanie osiągnąć lambdę na niższym poziomie niż styropiany białe.
Przeczytaj także: Styropian grafitowy a biały – różnice
W takich okolicznościach ważnym jest, aby styropian grafitowy przechowywać w inny sposób niż jego biały odpowiednik. Przede wszystkim styropian grafitowy należy chronić przed promieniowaniem słonecznym – wskutek obecności grafitu płyty są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę i bardzo łatwo mogą ulec różnego rodzaju deformacjom, absorbując tym samy dużą ilość ciepła. Szacuje się, że styropian grafitowy może nagrzać się nawet do 100 stopni Celsjusza, podczas gdy do odkształcenia płyt potrzeba nie więcej niż około 80 °C.
Podstawą jest zatem odpowiednie przykrycie paczek styropianu grafitowego podczas prac izolacyjnych – szczególnie, gdy montaż termoizolacji ma miejsce w lato. Co więcej, grafitowe płyty styropianowe powinno się przechowywać głównie w przewiewnych pomieszczeniach, gdzie nie występuje nadmierna wilgoć. Warto również pamiętać o tym, że styropian grafitowy powinno się także odpowiednio chronić przed podczas trwania prac – na przykład za pomocą siatek na rusztowaniach.
Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć styropian przed zmianami temperatury latem?
Grafitowy styropian, który uległ deformacjom wskutek ekspozycji na promienie słoneczne nie nadaje się już do użycia jako warstwa materiału termoizolacyjnego. Zdeformowany styropian grafitowy nie będzie przylegał odpowiednio do ścian budynku, co skutkować będzie odpadaniem od ścian, a zatem brakiem skutecznego ocieplenia.
Na co zwracać uwagę podczas przechowywania styropianu?
Oczywiście nie należy zapominać również o innych czynnikach, występujących oprócz nadmiernej ekspozycji na słońce, które mogą negatywnie wpłynąć na przechowywany styropian. Mowa między innymi o:
Co ważne, wyżej wymienione zagrożenia dotyczą nie tylko przechowywania styropianu grafitowego, lecz także styropianu białego.
Gwarancję jakości w termoizolacji elewacji, dachu czy podłogi stanowią styropiany grafitowe Knauf Therm. W naszej ofercie znajdują się grafitowe płyty styropianowe, które dzięki bardzo korzystnemu współczynnikowi przewodności cieplnej są w stanie zapewnić skuteczne ocieplenie przy cieńszych płytach. Dzięki temu stanowią one także świetne rozwiązanie w przypadku termoizolacji balkonów, gdyż ich użycie równoznaczne jest z mniejszą stratą powierzchni użytkowej. Szczególnie godnym uwagi jest styropian formowany Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31.
Przeczytaj także: Czym jest styropian formowany?
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]