Skutecznie przeprowadzona termoizolacja budynku to klucz do zapewnienia ciepła w jego wnętrzu. Podczas montażu styropianu można popełnić wiele błędów, które wpłyną zarówno na zmniejszenie temperatury w środku, jak i doprowadzą do zwiększenia kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w perspektywie długoterminowej. Błędy te przydarzają się nierzadko przy projektowaniu termoizolacji, jednak najczęściej dotyczą one etapu jej wykonania.
Fundamentalną kwestią przy ociepleniu budynku jest skrupulatnie przygotowana dokumentacja projektowa. Jakościowy projekt powinien przede wszystkim:
Błędy wykonawcze, tak jak błędy przy tworzeniu projektu, mogą być również źródłem długofalowych konsekwencji o poważnych skutkach. Wobec tego przy montażu warstwy termoizolacyjnej należy zachować pełną dokładność.
Do najczęstszych błędów przy wykonywaniu termoizolacji możemy zaliczyć:
Bardzo ważnym jest, aby przed przystąpieniem do prac odpowiednio przygotować ściany do nałożenia warstwy materiału termoizolacyjnego. Na ten proces składają się takie czynności jak na przykład, dokładny pomiar równości i odchylenia od pionu ścian, ich ewentualne wyrównanie, usunięcie wszelkich zabrudzeń i uszkodzeń oraz zagruntowanie. Kluczowym aspektem jest zapewnienie optymalnej przyczepności materiału izolacyjnego do ściany. Oczywistą kwestią jest także usunięcie wszelkich śladów pleśni czy nadmiernej wilgoci, jeżeli takowe występują.
Ponadto obowiązkowo należy zakleić folią wszystkie okna, drzwi zewnętrzne oraz ramy. Rusztowanie postawione na czas montażu powinno się natomiast wyposażyć w siatkę, która uchroni przed bezpośrednią ekspozycją, nakładanych kolejno warstw ocieplenia, na promienie słoneczne, a także pozwoli na równomierne wysychanie.
Następnym etapem w przeprowadzaniu termoizolacji budynku, gdzie potrafią wystąpić znaczące błędy jest wybór materiału ociepleniowego. Przede wszystkim w takich kwestiach należy zadbać o to, aby dobrać właściwy rodzaj materiału do specyfiki budynku. Oprócz tego, zdecydowanie powinno stawiać się na materiały o wysokiej jakości. Oszczędność w tym przypadku może okazać się pozorna, gdyż wskutek nieefektywnej izolacji termicznej możemy w perspektywie długoterminowej stracić więcej pieniędzy na wyższych rachunkach za ogrzewanie.
Niewątpliwie można przyznać, że odpowiednio przeprowadzony montaż jest tak samo istotny, jak dobór właściwego materiału izolacyjnego. Nałożenie kleju w niepoprawny sposób lub nieodpowiednia (za duża lub za mała) jego ilość mogą skutkować odspojeniem izolacji w przyszłości.
Co ważne, komplementarne jest nałożenie kleju zarówno po obwodzie płyty styropianu, jak i tzw. metodą „na placki”. Niewłaściwym jest bowiem kleić tylko po obwodzie bądź też tylko „na placki”. Natomiast w przypadku kołkowania styropianu, należy zwrócić uwagę na rodzaj i liczbę kołków, ich rozmieszczenie i sposób mocowania.
Przeczytaj także: Czym jest metoda lekka-mokra (BSO)?
Błędy podczas termoizolacji budynku mogą prowadzić do szeregu niekorzystnych konsekwencji. Jedną z głównych jest powstawanie mostków termicznych, które mogą spowodować nieszczelności, prowadzące do utraty ciepła w budynku. Warto przy tym podkreślić, że istnieje ryzyko powstania korozji pod izolacją, co z kolei skutkować może nawet całkowitym odspojeniem materiału izolacyjnego. To z kolei może skutkować dodatkowymi kosztami związanymi z poprawkami w izolacji lub nawet koniecznością jej całkowitej wymiany.
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]
Ocieplenie domu pasywnego to kluczowy element zapewniający jego efektywność energetyczną i komfort[…]