Aby zapewnić skuteczną termoizolację budynkom, należy nie tylko zadbać o to, aby materiał ociepleniowy był wysokiej jakości, ale także poprawnie przeprowadzić proces montażu. Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się o znaczących kwestiach, na które warto zwrócić uwagę przy montażu styropianu.
Wyszczególnić należy dwie metody ocieplania ścian – metodę lekką mokrą (nazywaną także BSO lub ETICS) oraz metodę lekką suchą.
Metoda lekka mokra jest najpowszechniej stosowanym sposobem ocieplenia ścian. Fundamentalną zasadą w tym przypadku jest przyklejenie warstwy izolacyjnej (np. styropianu) do ściany za pomocą kleju.
Metoda lekka sucha charakteryzuje się natomiast łączeniem mechanicznym materiału dociepleniowego (przy zastosowaniu np. kołków), bez użycia kleju czy zaprawy. Tak więc, montaż odbywa się na sucho.
Przeczytaj także: Najczęstsze błędy w ocieplaniu styropianem
O tym czy montaż izolacji przebiegł w odpowiedni sposób możemy się przekonać poprzez wykonanie badań termowizyjnych. W przypadku wątpliwości co do poprawności wykonania izolacji, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który może przeprowadzić szczegółową ocenę i ewentualnie zalecić niezbędne korekty. Pamiętaj, że prawidłowo wykonana izolacja styropianem może przyczynić się do zwiększenia komfortu cieplnego w budynku oraz obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem.
Rozważania na temat procesu montażu styropianu należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża, które przed instalacją warstwy dociepleniowej nie może być wilgotne czy mokre. Przed montażem styropianu ścianę trzeba odpowiednio oczyścić (np. z pyłu) – tak aby nie znajdowały się na niej miejsca, które mogłyby potencjalnie wpłynąć negatywnie na przyczepność kleju. Ważnym jest także, aby podłoże charakteryzowało się jednolitą strukturą, było równe oraz uprzednio zagruntowane przed przystąpieniem do klejenia.
Fundamentalną kwestię stanowi również mocowane izolacji.
W przypadku przeprowadzania montażu styropianu zaleca się, jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych, zamieścić tak zwaną listwę startową, której główne zadania to wprowadzenie pierwszej warstwy styropianu, ochrona przed gryzoniami oraz ochrona przed podciekaniem wody spływającej po elewacji pod izolację cokołu. Docelowo powinno się ją umieścić na tej wysokości, gdzie kończy się cokół.
Następnie uprzednio przygotowaną zaprawę klejową nakłada się na płyty styropianowe – można to wykonać na różne sposoby. Najczęściej korzysta się jednak z metody obwodowo-punktowej, w myśl, której klej umieszcza się na obrzeżach płyty styropianu, przy czym dodatkowo na płycie tworzy się jeszcze kilka tzw. placków. Szacuje się, że łączna powierzchnia zaprawy powinna pokrywać minimum 40% płyty.
W trakcie procesu klejenia styropianu należy stosować się przede wszystkim do poniżej wymienionych zasad:
Po zakończeniu klejenia styropianu do ściany, wszelkie szczeliny pomiędzy płytami należy wypełnić – przy użyciu pianki bądź odpowiednio przyciętych kawałków płyt. Nie należy przy tym zapominać również o tym, że po związaniu kleju, w ramach dodatkowego zabezpieczenia, styropian wskazane jest przymocować również łącznikami mechanicznymi (np. kołkami). Liczba takich łączników, tak jak ich rozlokowanie, są zależne od specyfikacji budynku.
Warto jeszcze podkreślić, że montaż styropianu powinno wykonywać się w odpowiednich warunkach pogodowych. Temperatura powietrza powinna docelowo znajdować się w przedziale 5°C do 25°C, ponieważ w innym przypadku podłoże może być zbyt nagrzane bądź zbyt wychłodzone. W czasie montażu nie powinien również padać deszcz ze względu na zagrożenie zawilgotnienia podłoża.
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]
Ocieplenie domu pasywnego to kluczowy element zapewniający jego efektywność energetyczną i komfort[…]