Zrównoważone budownictwo czasem bywa także nazywane zielonym bądź ekologicznym budownictwem. Takimi terminami określa się wszelkie działania, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu budynków na środowisko. Co ważne, dotyczy to zarówno budownictwa, a więc procesu ich powstawania, jak i ich późniejszej eksploatacji. Ekologiczne budownictwo wpisuje się zatem w działania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, która staje się coraz bardziej powszechna.
Zgodnie z założeniem, zrównoważone budownictwo ma na celu ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Przejawia się to między innymi poprzez:
Należy przy tym podkreślić, że ten typ budownictwa pośrednio przyczynia się także do ochrony zdrowia mieszkańców oraz polepszenia ich codziennego samopoczucia. Zjawisko to gwarantuje bowiem warunki takie jak optymalna temperatura w pomieszczeniach, właściwy stopień oświetlenia czy odpowiednia cyrkulacja powietrza.
Przeczytaj także: Modernizacja budynku a wpływ na zdrowie
Zarówno w przypadku stawiania nowych budynków, jak i modernizacji tych już istniejących, istotą zrównoważonego budownictwa jest odpowiedni projekt zakładający ekologiczną koncepcję. Ważne jest, aby projektant przewidział użycie ekologicznych materiałów, a także uwzględnił ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
Po czym zatem poznać, czy dany budynek jest ekologiczny? Powszechnie uznaje się, że budynek sklasyfikowany jako zrównoważony powinien być efektywny kosztowo, przyjazny dla środowiska, a także zapewniać komfort (zarówno fizyczny, jak i psychiczny) mieszkańcom. Ponadto najczęściej budynki ekologiczne wyróżniają się na przykład:
Choć ciężko o wyróżnienie ściśle określonego modelu zrównoważonego budynku, istnieją pewne oficjalne kryteria, według których ocenia się ekologiczność nieruchomości. W tej kwestii należy wyróżnić systemy ocen takie jak:
Amerykański certyfikat, posiadający globalną renomę, który przyznawany jest na podstawie rozbudowanego systemu oceny budynków. Otrzymać go mogą tylko te budynki, które wyróżniają się ograniczonym negatywnym wpływem na środowisko. LEED ocenia projekt, a także implementację zaprojektowanych rozwiązań w budynku pod kątem przyczyniania się do oszczędności energii, limitacji emisji gazów cieplarnianych, a także wpływu na komfort (w tym samopoczucie) użytkowników.
Brytyjski certyfikat, który współcześnie stanowi jeden z najistotniejszych wyznaczników standardów zrównoważonego budownictwa oraz ekologicznego projektowania. Podobnie jak LEED, także przyznawany jest wskutek rozbudowanej oceny. Co ważne, BREEAM zaprojektowany został w taki sposób, aby bez większych problemów można było go zaadaptować do różnorodnych regulacji prawnych i warunków geograficznych.
Przeczytaj także: Wizja i misja Knauf Therm
Budynkiem, który poniekąd wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa jest dom pasywny. Takim mianem określa się nieruchomość mieszkalną, która wykazuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną – maksymalnie do 15 kWh/m2 na rok. Firma Knauf Industries może pochwalić się statusem Ambasadora budownictwa pasywnego przyznanego przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej.
Więcej na temat domu pasywnego przeczytasz tutaj.
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]